Головна сторінка   Карта сайту   Написати листа
НовиниПро насКонтактиГостьоваДоставка квітів
 
Квіти » Гладіолуси

 Гладіолус — рід багаторічних бульбоцибулинних рослин родини півникових з дуже гарними квітами.Батьківщина — тропічні та субтропічні райони Африки, Середземномор'я, середні Європа та Азія, західний Сибір. Рід включає близько 250 видів, з яких 163 походять із південної частини Африки, 10 з Євразії, 9 ростуть на Мадагаскарі.
    Перша згадка про гладіолуси зустрічається в роботі римського письменника Плінія (I ст. До н. Е..). Він пояснює етимологію латинського слова gladius. Воно походить від римського gladius, що в перекладі означає «гострий меч». Більшість ботаніків пов’язують назва рослини з формою його листя. Проте американець Джон Геріті вказує на той факт, що, оскільки форма листя в сімействі ірисових досить подібна, назва швидше за все пояснюється формою гострого колоса, ніж листя. Латинська назва (Gladiolus) рослини перекладається як «шпажник». Європейські види гладіолуса були описані в роботах ботаніків XVI в. Ботанічний опис роду і багатьох видів дав Карл Лінней у праці «Види рослин» (1753).
    
    Протягом багатьох століть дослідження гладіолуса зводилися лише до опису деяких дикорослих видів з Середземномор’я. Не робилося жодних спроб отримати нові форми. Інтерес до цієї рослини як до декоративного зріс в Європі лише в кінці XVII ст., За часів освоєння Африки. Були введені в культуру багато видів гладіолуса з Південної Африки (в цьому регіоні росте 103 види гладіолуса, з них 71 – ендемічні, тобто властиві тільки даній місцевості). Завдяки інтродукції квітка придбала велику популярність.

Римляни вважали гладіолус квіткою гладіаторів. Існує така легенда: жорстокий римський полководець захопив у полон фракійских воїнів і наказав зробити з них гладіаторів. Найвідважним, спритним, красивим і вірним друзям Севту і Тересу полководець велів першими битися один з одним, пообіцявши переможцеві свободу і руку своєї дочки.
    На ратне видовище зібралася цікава публіка. Засурмили труби, закликаючи відважних до битви, але Севт і Терес встромили мечі в землю і кинулися один до одного з розпростертими обіймами.
    Глядачі обурено загомоніли. Знову прозвучали труби, вимагаючи поєдинку, і, коли юнаки знову не задовольнили вимогу кровожерних римлян, їх вбили. Але як тільки їх тіла торкнулися землі, з рукоятей їх мечів розцвіли гладіолуси, які і до цього дня вважаються символом дружби, вірності, пам’яті, благородства.
    При вирощуванні гладіолусів дуже важливо правильно вибрати ділянку. Посадковий матеріал (клубнецибулини і дітки гладіолуса) необхідно висаджувати на добре освітлених і прогрітих ділянках, орієнтованих на південний схід, південь або південний захід, які протягом попередніх чотирьох-п’яти років не займали цією культурою.
    Непридатні для розміщення посадок гладіолуса ділянки, розташовані в низинах і позбавлені регулярного обміну повітря, а також з високим рівнем грунтових вод.

Ні в якому разі не можна використовувати (без попереднього осушення) заболоченні ділянки – грунти, на яких довго застоюється вода, як відомо, не забезпечують постійного надходження повітря до кореневої системи, яка в такому випадку починає відмирати.
    Небажані для культури гладіолуса ділянки, що мають великий ухил. У дощовий період на ділянках з більшим ухилом місцевості або з наявністю невеликих знижень спостерігається вимивання бульбоцибулин і діток.
    Особливу увагу при розміщенні гладіолусів потрібно приділяти расположенню ділянки по відношенню до вітрозахисним насадженням.
    Гладіолус є однією з найбільш світлолюбних культур.


© 2002-2019 Магазини квітів «Фантазія»
All rights reserved.

bigmir)net TOP 100