Головна сторінка   Карта сайту   Написати листа
НовиниПро насКонтактиГостьоваДоставка квітів
 
Квіти » Іриси

    Усіма кольорами веселки обдарувала природа іриси: сніжно-білі, рожеві, жовті, пурпурові, блакитні. Вони вражають уяву пластичністю пелюсток, приємним ароматом і здатністю тривалий час лишатися свіжими після зрізання. Назву свою ця квітка отримала на честь вісниці давньогрецьких богів – Іриди. Вирушаючи в дорогу з черговим посланням, вона накидала на себе барвисту шаль, слід від якої на небі перетворювався на веселку. Кажуть, що уламки веселки на землі розквітали різнобарв’ям ірисів. За іншою легендою, перший ірис на землі зацвів кілька мільйонів років тому на галявині субтропічного лісу в Південно-Східній Азії. Він був такий прекрасний, що ним замилувалися не лише птахи, звірі та комахи, а й вода з вітром, які потім і рознесли насіння квітки по всьому світу. Ірис став однією з найулюбленіших рослин людини. Флоренція лише тому так названа римлянами, що навколо цього етруського поселення свого часу росло багато ірисів (латинське «флоренція» означає «квітуча»).
    Іриси відомі як одна з найдавніших садових культур. На острові Крит серед руїн Кноського палацу знайдено фреску початку ІІІ тис. до н. е., на якій зображено юнака серед квітучого поля ірисів. У Давньому Єгипті та в Аравії іриси вирощували ще в XV–XIV століттях до н. е. Тут їх вважали символом красномовства. В Японії з ірисів робили магічні амулети для хлопчиків, які оберігали їх від хвороб і наділяли відвагою. В японській мові слова «ірис» і «воїнський дух» позначаються одним і тим самим ієрогліфом. Навіть листя ірису схожі на меч.
    В Україні іриси лагідно називають півниками, косичками, а у росіян ніжне «касатик» означає дорогий, коханий, бажаний. Здалеку іриси схожі на маленькі маячки, які, за морською легендою, проросли зі сліз рибачки, яка часто оплакувала розлуку з чоловіком.
    Своєю популярністю квітка завдячує й королю франків Хлодвігу Меровінгу. Історична легенда засвідчує, що саме ірис врятував його під час війни з готами від поразки, коли Хлодвіг зі своїм військом потрапив у пастку на Рейні. Король звернув увагу на зарості жовтого болотяного ірису. Знаючи, що це – ознака мілководдя, Хлодвіг перевів військо вбрід й у вирішальній битві переміг ворога. Так ірис став символом королівської влади, з’явившись у вигляді стилізованих квітів на короні Хлодвига. У ХІІ столітті Людовік VII зробив ірис елементом герба. Відтоді ірис називають «квіткою Луї» або королівською лілією.
    А ще цю квітку вважали емблемою Діви Марії, мечеподібна форма її листя нагадувала про страждання, що їх довелося пережити Богоматері.
    Цінують іриси не лише за красу та неповторний аромат квітів, а й за корінь, витяжки з якого використовують у парфумерній промисловості, під час виготовлення алкогольних напоїв та кондитерських виробів.


© 2002-2019 Магазини квітів «Фантазія»
All rights reserved.

bigmir)net TOP 100